A 2001. évi népszámlálás alapján Kunfehértó község lakónépessége 2 236 fő volt. Ebből 1 512 fő élt belterületen, míg 724 fő, a lakosság körülbelül 32,4%-a külterületen. Az önkormányzat felmérte a külterületi lakosság igényeit, és megállapította, hogy a tanyákon élők nagy része idős, egyedülálló, illetve nehezen megközelíthető helyen lakik. Az ő életkörülményeik javítása érdekében döntöttek a szolgáltatás megszervezéséről, ami 2003. március elsején el is indult.
Az első tanyagondnok feladatai közé tartozott a rendszeres látogatás a külterületen élőknél, az élelmiszer- és gyógyszerbeszerzés, valamint a szociális segítségnyújtás.
Az évek során a tanyagondnoki szolgáltatás folyamatosan bővült és fejlődött. Az első évek tapasztalatai azt mutatták, hogy a tanyagondnok munkája sokrétű és összetett. Szerepköre nemcsak egyfajta szociális munkára terjed ki, hanem a közösségi kapcsolatok fenntartására, a mindennapi élet szervezésére is.
A tanyagondnokok rendszeresen látogatják a tanyasi lakosokat, segítenek nekik a mindennapi életben felmerülő problémák megoldásában, és információkat nyújtanak a helyi önkormányzat és egyéb hatóságok tevékenységéről. Emellett szerepet játszanak a közösségépítésben is, mert ők biztosítják a kapcsolatot a külterületi lakosok és a falu közössége között.
A szolgáltatás fejlődésével egyre több feladat hárult a tanyagondnokra. Az alapvető szociális szolgáltatások mellett szerepet kapott a közösségi programok szervezésében is, amelynek célja a külterületen élő lakosság integrálása a falu életébe. Emellett az oktatási intézményekkel együttműködve segíti a gyerekek iskolába járását, ami különösen fontos a nehéz körülmények között élő családok számára.
A tanyagondnok munkája nemcsak a közvetlen segítségnyújtásról szól, hanem arról is, hogy a külterületen élők is részei maradjanak a település közösségének. Az évek során történt modernizáció és a demográfiai változások következtében a tanyagondnoki szolgáltatás bővítése vált szükségessé.
A helyi képviselő-testület 2022. november 30-án döntést hozott a második tanyagondnoki szolgálat indításáról, ugyanis a község területén az utóbbi években a külterületen és az egyéb belterületen (üdülőterület) megnőtt az életvitelszerűen tartózkodók száma, és ez indokolttá tette a második tanyagondnoki szolgálat elindítását plusz egy fővel.
A szolgáltatás elindításához a személyi és tárgyi feltételek adottak voltak, így ma már Horváth István és Szabó Károly látják el a feladatkört, és segítik a külterületen élők mindennapjait.
Írta: Csordás Bettina