Július 5-től lényeges változás lép életbe a közlekedési szabályokban, amely nemcsak a sofőröket, hanem az autótulajdonosokat is érinti. Az új szabály értelmében, ha az utasok nem használják a biztonsági övet, az üzemben tartó fizeti a bírságot – akár utasonként is.
„Az objektív felelősség körébe kerül 2025. július 5-től a biztonsági öv használatának elmulasztása. Ettől az időponttól kezdve főszabály szerint a gépjármű üzemben tartója vagy a gépjármű használója felel majd a biztonsági öv használatára meghatározott előírások betartásáét. S nem csak felel, fizeti is a közigazgatási bírságot: lakott területen belül 20 000, azon kívül 30 000, gyorsforgalmi úton 40 000 forintot – minden egyes utas (és saját maga) után, aki nem kötötte be magát.
Emlékeztetőül: abban a járműben, amelynek üléseit biztonsági övvel szerelték fel, az ülésen utazónak a biztonsági öv becsatolásával kell magát rögzíteni. A becsatolt öv nem csak a járműből való kiesést, kirepülést akadályozza meg, de csökkenti a súlyos, illetve a halálos sérülések bekövetkezési esélyét, hiszen az ütközési energiát a test legnagyobb teherbírású részeihez vezeti. Ennek ellenére hazánkban a biztonsági öv használatának hajlandósága még mindig elmarad az európai országok átlagától”
– írja a rendőrség.
Komoly pénzbírságra számíthat, aki megszegi az új előírást
Az új szabály egyértelmű üzenetet közvetít: a közlekedésbiztonság mindenki közös felelőssége. A hatóságok célja egyértelműen az, hogy a biztonsági öv használatának arányát emeljék, különösen annak tudatában, hogy hazánkban még mindig sokan figyelmen kívül hagyják az életmentő eszközt.
A bírság összege nem csekély: lakott területen belül 20 ezer, azon kívül 30 ezer, míg gyorsforgalmi úton 40 ezer forint lehet minden egyes öv nélküli utas után. A felelősség az üzemben tartót vagy az aktuális használót terheli, így akár akkor is megbüntethetik, ha ő maga nem is volt jelen a járműben az ellenőrzéskor.
A szabály célja az életmentés
A jogalkotók hangsúlyozzák, hogy a biztonsági öv használata nemcsak kötelező, hanem életmentő is. Egy baleset során a becsatolt öv jelentősen csökkenti a halálos és súlyos sérülések esélyét, különösen nagy sebességnél. Az új szabályrendszer ennek az egyszerű, de hatékony védelmi eszköznek a rendszeres használatát kívánja előmozdítani.