Egyre veszélyesebb a parlagfű pollenje – Hogyan védekezzünk?

A Dél-Alföldön július utolsó hetében már elindulhat, sőt, egyes adatok szerint már el is indult a parlagfűszezon. Ez a gyorsan terjedő gyomnövény évről évre egyre nagyobb problémát jelent, hiszen a pollenallergiások száma folyamatosan növekszik hazánkban. Becslések szerint már több mint 2 millió magyarországi lakos szenved a pollenallergia kellemetlen tüneteitől. A szezon akár október végéig is eltarthat, ami komoly kihívások elé állítja az érintetteket.

A parlagfű és a klímaváltozás összefüggése: miért súlyosbodik a helyzet?

Az Allergia Világszervezete (World Allergy Organization) több mint hetven éve figyeli az allergén növényekkel kapcsolatos tendenciákat, és jelentéseik riasztó képet festenek. Nem csupán arról van szó, hogy a klímaváltozás következtében az allergén növények, így a parlagfű is, korábban kezdenek virágozni és tovább tart a pollenszezon, hanem arról is, hogy a gyom egyre „erősebb” lesz.

Ennek fő oka, hogy a 20. század közepe óta meredeken növekszik a légkörben a szén-dioxid koncentrációja, ami fokozza a fotoszintézist. Ennek következtében a parlagfű nagyobbra nő, és soha nem látott mennyiségű pollent bocsát a levegőbe. Egyes kutatások szerint a klímaváltozás hatására a parlagfű szezon is hosszabbodik, és a pollenkoncentráció, valamint az allergén hatás is erősebbé válik.

A pollenallergia tünetei és a védekezés lehetőségei

A parlagfű pollenjére érzékenyek számára a szezon igazi megpróbáltatást jelent. A leggyakoribb tünetek közé tartozik az orrfolyás, orrdugulás, tüsszögés, szemviszketés, könnyezés, torokfájás és köhögés. Súlyosabb esetekben arcüregi nyomás, csökkent íz- vagy szagérzékelés, fáradtság, alvászavarok és fejfájás is jelentkezhetnek.

Védekezési stratégiák a pollenszezonban

Gyógyszeres kezelés: Az első és legfontosabb lépés a megfelelő gyógyszeres terápia beállítása. Az NNGYK (Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ) is azt javasolja, hogy a parlagfűre érzékenyek minél előbb kezdjék el a gyógyszeres kezelést, vagy keressék fel kezelőorvosukat.

Pollenjelentés követése: Érdemes rendszeresen figyelemmel kísérni a napi pollenjelentést, melyet többek között az NNGYK és az Időkép is közzétesz. Ez segíthet a szabadtéri programok megtervezésében, különösen magas pollenkoncentráció idején.

Otthoni praktikák

Szellőztetés: Lehetőleg hajnalban vagy eső után szellőztessünk, amikor a pollenkoncentráció a legalacsonyabb. Napközben tartsuk zárva az ablakokat és ajtókat.

Takarítás: Rendszeresen takarítsuk az otthonunkat, különösen a kárpitozott bútorokat, szőnyegeket. Használjunk HEPA szűrős porszívót. A felületeket nedves ruhával töröljük át.

Személyes higiénia: Lefekvés előtt érdemes hajat mosni és zuhanyozni, hogy lemossuk a napközben ránk tapadt polleneket. Az utcai ruhát ne a hálószobában vegyük le.

Ruhaszárítás: Kerüljük a ruhák szabadban való szárítását, mert a pollenek beleragadhatnak az anyagba.

Technikai megoldások: Légkondicionáló berendezések használata segíthet a lakás levegőjének pollenszűrésében, de fontos a szűrők rendszeres tisztítása és cseréje. Légtisztító berendezések is hatékonyan szűrhetik ki a polleneket a levegőből.

Gyomnövény irtása: A földhasználóknak jogszabályi kötelezettsége a parlagfű irtása. Fontos a megelőzés és a folyamatos védekezés, akár mechanikai, akár vegyszeres módszerekkel. A lakosság is jelezheti az észlelt parlagfüves területeket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalnál (Nébih) vagy a Parlagfűmentes Magyarországért Egyesületnél.

Keresztallergia: Figyeljünk az esetleges keresztallergiás reakciókra is, amelyek bizonyos élelmiszerek (pl. parlagfű esetén dinnye, paradicsom) fogyasztásakor jelentkezhetnek.

A pollenszezon tehát komoly kihívás elé állítja az allergiásokat, de a megfelelő felkészüléssel és védekezési stratégiákkal a tünetek enyhíthetők, és az életminőség is javítható.

 

Akár ez is tetszhet