2019-ben hagyományteremtől célzattal csatlakoztam helyi méhészként az Európai Mézes Reggeli – Legyen minden nap mézes nap című programhoz, ami Szlovéniában indult 2007-ben. A kezdeményezéshez Magyarország 2014-ben csatlakozott. A program célja felhívni a figyelmet a mézfogyasztás egészséges táplálkozásban betöltött szerepére és a méhek jelentőségére.
A kezdeti sikereknek sajnos hamar gátat szabott a korona vírus járvány, ennek következtében 2 év szünet következett országos szinten. Idén viszont újra meglátogathattam az intézményeinkben a jövő generációit, akik elképesztő lelkesedéssel fogadtak.
A kedd reggelt a Mosolyvár Óvodában kezdtem, ott is a nagy csoportban. A kisebbeket egyelőre nem untatom a tudománnyal, de a mézkóstolásból nem maradtak ki. A nagy csoportosok viszont érdeklődve figyeltek és válaszolgattak a feltett kérdésekre. Megnézhették, hogy milyen egy méh kaptár és annak belseje. Megfogdosták, szagolgatták és amit lehetett megkóstoltak.
Ezután az iskolában folytattam a méhészet és a méz népszerűsítését. A negyedik órában az alsó tagozatnak, majd az ötödikben a felsősöknek meséltem a méhekről.
Az előadás alatt a gyerekek – mind az óvodában, mind az iskolában – kezdetnek megnéztek egy rövid, gyerekeknek készült kisfilmet a méhekről és a mézről. Ezután beszélgettünk. Minden korosztállyal a maga nyelvén, arról mit tudtak meg a filmből, mi az amit már eddig is tudtak a méhekről. Minden csoport hihetetlenül lelkes volt, folyamatosan kérdeztek, vagy csak közölték ami éppen eszükbe jutott a méhekről. Azt rögtön le tudtam szűrni, kik a méhészcsemeték, büszkén villogtatták a tudásukat a méhészetről.
Megnéztük, milyen eszközökkel dolgoznak a méhészek, nem csak nyáron, hanem télen is. Megbeszéltünk, mi a teendő ha egy „Vigyázz méhek” – es táblát látnak egy erdei séta alkalmával vagy, hogy épp mi a különbség a méhecske és a darázs között. Az előadások után minden gyermek kóstolhatott mézet, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) jóvoltából. A Halasi Méhecske méhész egyesület, pedig írásos anyaggal és színezővel támogatta az eseményt.
A kampány során az országban közel 900 intézményben mintegy 170.000 gyermek részesülhetett ebben az „élményben”. Helyi méhészként úgy érzem kötelességem hangsúlyozni a mézfogyasztás jelentőségét, valamint azt, hogy a mézünket ne a boltból szerezzük be, borsos áron, csekély összetételben, hanem termelőtől, kiváló áron és minőségben. Ilyen szempontból a fehértói lakosok kedvező helyzetben vannak, ugyanis nem kell messzire menniük termelői mézért!
Köszönöm a gyerekeknek az élményt, az intézményvezetőknek a lehetőséget és Juhász D. Gézának a fotókat és videókat!
Jövőre találkozunk, addig is egyetek sok mézet!
Czagány Roberta